Základní škola při nemocnici

BESEDY S MĚSTSKOU POLICIÍ

Termíny přednášek:

16. 10. 2024

2. 4. 2025

PROJEKT: RECYKLACE ELEKTROOODPADU

Žáci se seznámí s tříděním veškerého odpadu, bude jim vysvětleno, proč je důležité třídit odpad, jaký má dopad správné třídění a zacházení s odpady na celou planetu. Blíže se zaměříme na recyklaci elektroodpadu. Seznámíme se se základními pojmy zpracování elektroodpadu, zjistíme, které barevné kovy se získávají recyklací elektroodpadu. Zhlédneme filmy z třídících a recyklačních linek. Žáci si pročtou časopis Odpady, vyplní pracovní listy a nakonec ve společné diskusi obhájí svůj názor na třídění a recyklaci elektroodpadu a ostatních odpadů.

 

PROJEKT: PTAČÍ HODINKA

Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.
 
Cílem projektu je:
 
  • dozvědět se o chování zimujících ptáků
  • kolik se jich v zimě vyskytuje
  • kteří ptáci ubývají a přibývají
  • jaké prostředí nejraději využívají
  • staneme se součástí výzkumu sčítání ptáků na krmítkách, ale i v okolí
  • dostaneme zajímavé informace o krmení ptáků
Budeme sčítat ptáky po dobu jedné hodiny, zapisovat nejvyšší počet jedinců do připravených formulářů.
Nejdřív nastudujeme metodický postup, vybavíme se atlasy ptáků a encyklopediemi. nastudujeme znaky živočichů a zaměříme se na ty, kteří u nás přezimují, ale i odlétají.
Půjde o skupinovou práci, aby měl každý šanci a možnost uspět, zapojit se, spolupracovat, komunikovat s ostatními, prosazovat a obhajovat své názory a dokončit stanovené úkoly.
 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT: HRDINOVÉ A BEZPRÁVÍ

Žáci se seznámí s československou odbojovou činností a důležitými jmény i událostmi zasazenými do kontextu období Protektorátu Čechy a Morava. Blíže se zaměříme především na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, jednu z nejvýznamnějších akcí československého odboje. Během projektového dne poznají hrdinské činy členů odboje, ale také hrůzy a bezpráví nacistického teroru. Prostřednictvím interaktivních aktivit a práce s dobovými materiály si žáci vytvoří hlubší porozumění historickým událostem a budou mít příležitost přemýšlet a diskutovat o otázkách spravedlnosti a odvahy v těžkých časech.

 

PROJEKT: KRAJINA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Žáci se seznámí s vývojem krajiny z hlediska geologických procesů – s utvářením Země, pohybem litosférických desek, sopečnou činností, vrásněním, zvětráváním, činností ledovců, podnebím a vzhledem povrchu v určité oblasti. Bude jim vysvětleno, proč je důležitá půda, zemědělství a lidská činnost vedoucí k jejímu přetváření. Blíže se zaměříme na globální problémy, jejich dopad na naší planetu.  Zhlédneme filmové ukázky na tato témata. Zjistíme jak dostat přírodu do města s využitím zelených střech, čističek odpadních vod, revitalizací domů. Vyplníme pracovní listy vztahující se k tématu. Nakonec si účastníci projektu obhájí své názory v diskusi.
 

PROJEKT: ZNÁŠ SVOJE TĚLO?

Cílem projektového dne je s dětmi probrat a procvičovat, proč je nutné se komplexně starat o své tělo. Z čeho se skládá kromě kostry, svalů, cévního a oběhového systému, vnitřních orgánů, aj. Názorné ukázky na modelu lidské kostry: ztráta končetiny, ztráta zraku, osteoporóza páteře atd. Proběhne debata ohledně návykových látek – devastace pro celý organismus. Součástí celého projektu bude názorná videoprojekce na dané téma.